הסולם שנשבר

שאלה:

אני מתגורר בבניין משותף בקומה העליונה. יש אפשרות לאחסן דברים בעליית הגג המשותפת.

כאשר עליתי לעליית הגג, הסולם נשבר, ונפלתי על תמונה גדולה שהייתה בחדר מדרגות. ועד הבית תובע ממני תשלום עבור התמונה, האם אני חייב?

תשובה:

ראשית עלינו לבדוק מה גרם לסולם להישבר?  אם למתבונן הרגיל נראה הסולם רעוע מבחוץ אזי האדם שטיפס עליו נחשב לפושע ועליו לשלם את כל הנזק שגרם.אולם אם מתברר שמבחוץ הסולם נראה במצב טוב ומבפנים היו תולעי עץ וכדומה, אין אחריות על האדם הוא אנוס ופטור מתשלום!

הכלל הוא כי מוטלת על האדם אחריות רחבה  .אדם צריך לשמור את עצמו שלא יגרם נזק לאחרים אפילו בטעות “אדם מועד לעולם”. אולם ישנם מקרים שאינם צפויים לחלוטין, ובהם המזיק פטור היות והוא אנוס גמור. אחת הדוגמאות המובאות לדבר שאינו צפוי זה המקרה שלנו, אדם לא יכל להעלות בדעתו שיש חרקים בפנים האוכלים את הסולם [שולחן ערוך סימן שע”ח]. הדבר נכון לגבי שאר כלים שפתאום התקלקלו וחפץ מסוים ניזוק מהם, אם לא היו סימנים לכך שהכלי עומד להתקלקל פטור.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 975 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *