פיצויים על איחור בפירעון הלוואה

שאלה
 הלוויתי כסף לקרוב משפחה למשך שנה אולם הוא החזיר לי רק אחרי שנתיים. אני מצידי הזכרתי את קיומו של החוב והוא דחה אותי הלוך ושוב. האם אני יכול לדרוש פיצוי?

 תשובה
הלווה חייב לעשות כל שבידו על מנת לשלם את ההלוואה בזמן. . ישנו איסור על הלווה לבזבז את כספי ההלוואה וממילא לאחר את מועד הפרעון אדם כזה נקרא רשע כלשון הפסוק “לווה רשע ולא ישלם”. מנגד , התורה אסרה לקחת מהלווה כל תוספת כספית מסכום הקרן, זה הוא איסור ריבית. לכן אף שבשעת ההלוואה,תנאי ההחזרה היו ללא ריבית וכל הבקשה לפיצוי נובעת מהאיחור של הלווה בתשלום  מכל מקום ישנו איסור מדברי חכמים להוסיף על סכום ההלוואה.
כאשר לא מדובר על הלוואה אלא על איחור בתשלום שכר עבודה אז יש מקום לתבוע את המעביד בבית דין רבני על הנזק שנגרם לפועל עקב הלנת שכר. באופן כללי אם נגרם לפועל הפסדם ישירים מעיכוב השכר אזי הוא יכול לגבות פיצוי. בנוסף בית הדין ידון במנהג המדינה לשלם על הלנת שכר ויכריע האם יש לכך תוקף הלכתי.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 425 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *