האם ניתן לגבות הלוואה ישנה?

שאלה
אדם חייב לי תקופה ארוכה חוב כספי. במשך התקופה הזו חשבתי כמה פעמים שאני מתיאש כבר מהחוב הזה. לאחרונה נודע לי שיש לאותו אדם כסף , האם מותר לי לתבוע ממנו את החוב?

תשובה
הכלל הוא שחוב כספי קיים תמיד, הוא אינו פוקע מעצמו ואף לאחר הרבה שנים החוב בתוקף. אם המלווה מחל על החוב אז הוא פוקע. דבר זה קיים רק אם המלווה אמר בפה מלא שהוא מוחל על החוב, כאשר המלווה מוחל על החוב אז הוא במו פיו מפקיע את החוב, בכך הוא פוטר את הלווה מלשלם לו את חובו. מחילה מועילה בדיבור ולאחריה אין אפשרות להתחרט. אולם, אם הוא רק חשב על כך אין בכך כלום [שער המשפט סימן צ”ח].
במקרה שלנו אין זו מחילה אלא יאוש.  משמעות הדבר שהמלווה בעל כורחו מעריך שהלווה לא יחזיר לו את כספו לכן הוא מתייאש ממנו. בשולחן ערוך נפסק- יאוש לא מפקיע את החוב אפילו אם המלווה אמר בפה מלא , לכן אין שום מניעה לגבות את החוב מהלווה.
היות ומדובר על זמן ארוך צריך לוודא שכתבת פרוזבול לפני ראש השנה, אחרת השמיטה הפקיעה את החוב

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 407 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *