מהי מצוות הלוואה?

שאלה
מהי מצוות הלוואה ע”פ התורה?

תשובה
ישנה מצווה להלוות כסף לאדם שיש סיכוי שיוכל לשלם את החוב.  מצות הלוואה גדולה יותר ממצות הצדקה משום שבכך מסייעים לאדם לטווח ארוך להתרגל לדאוג לעצמו להתמודד עם הקושי ובכך הוא לא יצטרך לבריות [שולחן ערוך חושן משפט סימן צ”ז]. לכן מי שיש לו כסף המיועד לחסכון ישקול להעמיד סכום מסויים לידי מנהל קרן גמ”ח ובעתיד יקבל את כספו חזרה . אין אפשרות להחשיב את הכסף המיועד להלוואה כחלק ממעשר כספים היות והכסף חוזר אליו לבסוף.

הלוואה “כשרה”- כל הלוואה חייבת להיות בפני עדים או לפחות דף שבו כותב הלווה את הסכום שקיבל וחותם[שולחן ערוך סימן ע]. יש שלמדו זכות על המנהג להלוות ללא עדים או שטר, על אף שיש איסור בכך, משום שבדרך כלל המלווים הם ידידים, וסכום ההלוואה קטן,  משום כך אנו סומכים אחד על השני שהלווה יחזיר את חובו ולא ישכח [ערוך השולחן]. בהלוואות גדולות צריך להקפיד לרשום את הסכום ותאריך הפרעון.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 404 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *