האם ניתן להלוות ללא יכולת החזרה?

שאלה
הלווה מצווה לפרוע את החוב שלקח ואם יש ללווה כסף והוא לא משלם, נקרא רשע-“לוה רשע ולא ישלם” [תהילים לז]. אדם שאינו בטוח שתהיה לו אפשרות להחזיר את ההלוואה אסור לו ללוות.

תשובה
המלוה יכול להתנות עם הלוה שהוא נותן לו את הכסף לצורך מסוים בלבד, ואז הלוה אינו יכול לשנות לצורך אחר. יש שהתירו לאדם שלוה לצורך מסוים ולאחר זמן לא הוצרך לאותה מטרה כגון שלוה לצורך רכישת רכב ולבסוף קיבל רכב ממקום העבודה, אז יש לו התר להשתמש בכסף לצורך אחר ובתנאי שיוכל להחזיר לבסוף [ט”ז חושן משפט סימן צ”ז]. הלוה צריך לשלם את חובו באותו מקום שבו התבצעה ההלואה ואינו צריך ליסוע למקום אחר.

המלוה יכול לדרוש את תשלום חובו רק בתנאי שישנם נכסים ללוה אבל אם יודע שאין אפשרות ללוה לשלם את החוב אזי אינו יכול לתובעו, שנאמר “לא תהיה לו כנושה”. אם המלוה מסופק האם יש ללוה נכסים מותר לו לתבוע את חובו ואין בכך איסור [כסף קודשים סימן צ”ז]. אם חושש שהלוה ישכח מהחוב יכול להזכיר לו למרות שללוה כרגע אין מה לשלם.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 397 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *