האם יש חובה לעמוד בדיבור?

שאלה
קרוב משפחה הציע לאחד מבני המשפחה הלוואה על סך 50000 ש”ח ללא ריבית לצורך שיפוץ ביתו. על סמך זה הלך בן המשפחה והזמין שיפוצניק לעבודות החזקה בבית. לבסוף הקרוב רוצה לחזור בו מההלוואה, האם לפי ההלכה מותר לו לחזור? מה לגבי דמי ביטול שצריך לשלם לשיפוצניק?

תשובה
המבטיח לחבירו לתת לו הלוואה צריך לעמוד בדיבורו שנאמר “שארית ישראל לא יעשו עוולה” [מובא בשולחן ערוך חושן משפט סימן ר”ד, נקרא בפי חז”ל מחוסר אמנה] .ישנם מצבים שהאדם לא צפה מראש אלו מאורעות יתגלגלו לפתחו,אז מותר לו לחזור מדיבורו. על כך צריך להתייעץ עם תלמיד חכם משום שכל מקרה לגופו.
אם הלווה הוא עני הרי יש לחשוש שההצעה של ההלוואה אליו נחשבת כנדרי מצוה ואז ישנה חובה גדולה יותר לעמוד בדיבורו. נדרי מצווה לא מתירים אלא במקרים מאוד מיוחדים!
לעניין ההוצאות של ביטול עבודת השיפוץ יש לחלק בין שני מקרים. האחד , כאשר ידוע למלווה שכסף ההלוואה מיועד לצורכי שיפוץ ועל סמך ההבטחה הלווה הזמין עבודה, הרי הוא במו פיו גרם לנזק ועל כך הוא חייב לשלם [סמ”ע סימן ל”ט ס”ק מ”ו]. אם הלווה לא דיבר על צורכי ההלוואה וממילא המלווה לא ידע על הוצאות צפויות, הרי הוא פטור.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 388 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *