מקח טעות ברכב

שאלה: ראובן רצה לקנות רכב מסוים , שמעון הציע למכירה רכב העונה לצפייה של ראובן.
בזמן המכירה הרכב לא הניע, שמעון הסביר לו שהרכב עומד זמן ארוך ליד הבית ולכן הוא אינו מניע. “זו בעיה קטנה צריך רק לכוון את מערכת ההצתה”. ראובן הסכים לקנות את הרכב במצבו,כאשר הוא יודע שהרכב שהוא קונה כרגע אינו תקין.
לאחר הקניה התברר שיש בעיה הרבה יותר גדולה והמנוע אינו תקין.
ראובן רוצה ששמעון יתקן את המנוע, שמעון אינו מוכן לתקן, וטוען “לקחת את הסיכון על עצמך”. מה הדין?

תשובה: האם יש לפנינו מקח טעות? ההגדרה של פגם המבטל מקח היא לפי מנהג האנשים. ברור לכל קונה רכב, שהדרישה המינימאלית היא מנוע תקין וכאשר הוא מקולקל ישנו פגם בעסקה ואין לה תוקף.
האם הקונה הסכים לקנות את הרכב בכל מצב? נראה ברור שההסכמה הייתה רק על ליקויים קטנים ולא על דבר מרכזי. מנוע הוא פגם גדול לעומת וינקר שבור שנחשב לפגם קטן. כאשר לרכב יש בעיה במנוע , זו בעיה מרכזית. לכן המכירה אינה תקפה ושמעון צריך להחזיר לו את הכסף.
שמעון רצה לעכב את הרכב אצלו ודורש לחייב את ראובן לשפץ את המנוע.
ההלכה של מקח טעות מאפשרת להחזיר את העסקה אחורה בלבד.יש לו שתי אפשרויות או לבטל את המקח ולהחזיר את הרכב לראובן או למחול על ביטול המקח ולהשקיע על חשבונו בתיקון המנוע.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 1666 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *