האם ניתן להתעלם

שאלה:

האם עלי להרים ולהכריז על כל חפץ או בגד הזרוק ברחוב?

תשובה:

מצוות השבת אבידה כוללת מצות עשה “השב תשיבם” וכן איסור “לא תוכל להתעלם” .
ראשית יש להתבונן על הצורה שבה מוטל החפץ. אם נראה שהחפץ נפל בלא כוונה אז יש לפנינו אבידה. אולם אם נראה שהחפץ הונח במודע על ידי הבעלים ואז הוא נשכח, אז אין זו אבידה [ רש”י בבא מציעא כה:]. למשל אם החפץ מונח בצד הדרך וניכר שרצו להסתיר אותו אז אין מצווה להרים אותו , הפוך יש עניין  להשאיר אותו במקומו, הבעלים יזכרו בחפץ ויבואו לקחת אותו ממקום המסתור .
כאשר המוצא מעריך שעתיד להיגרם נזק לחפץ כגון שיורדים גשמים והחפץ מתקלקל אז עדיף לקחת את החפץ ולהכריז.

השאלה הגדולה היא כאשר ברור שהחפץ נפל ויש על החפץ סימן (חפץ שאין בו סימן אין חובה להרים אותו ולהכריז), כגון כיפה הסרוגה בצורה מיוחדת ומוטלת באמצע הרחוב האם יש מצווה להרים אותה? מצד אחד ישנו איסור “לא תוכל להתעלם”. מצד שני, היום, הרבה מהמאבדים לא טורחים לחפש אחר האבדה שלהם. רוב הפעמים שמכריזים על אבדות לא מוצאים את הבעלים. לכן יש צד דווקא להשאיר את האבידה במקומה ובכך להגדיל את הסיכוי שהיא בסוף תגיע לבעליה.
הרב אליישיב הכריע ספק זה ופסק להשאיר את האבידה במקומה ואין בכך איסור לא תוכל להתעלם (כמובן מדובר במקום  שלא יגרם נזק לחפץ).

 

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 1060 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *