שכר תיווך 2

שאלה:

אדם פגש מתווך דירות וסיפר לו שהוא מחפש הרבה זמן לשכור דירה גדולה.  המתווך שוחח בפלאפון ולאחר כמה דקות סיפר לו על דירה גדולה שתתפנה בעוד שבוע. האדם בדק את ההצעה ולבסוף חתם חוזה שכירות על אותה דירה.
השאלה האם המתווך זכאי לתשלום עבור העצה שלו? מראש לא דובר על שכר, וכן לא נחתם שום הסכם בינהם הכל היה בדיבור בלבד.

תשובה:

בירור הדין–  כאשר אדם פונה לאיש מקצוע, בבקשה הקשורה לתחום שלו, הוא יודע שיש אפשרות שהוא יידרש לשלם ,לכן על אף שלא דובר על שכר, עצם הפניה כוללת הסכמה לתשלום.
הרגע המחייב בשכירות פועלים הוא תחילת העבודה, מרגע זה המעסיק מחויב בשכרו.
לכן ברגע שהמתווך התקשר בפלאפון עבור האדם הוא נעשה פועל שלו וזכה בשכרו. [סיבה נוספת לחיוב היא עצם זה שהמתווך פעל עבורי והוציא הוצאה כספית עבורי הרי אני מחוייב בתשלום עבור ההנאה-חושן משפט סימן רס”ד ד’]
דוגמא לדבר יש בספר מורדכי על מסכת קידושין [סימן תקמ”ד] “מעשה בראובן שתבע את שכרו משמעון, תן לי את העשרה זהובים שהבטחת לי על מנת שאדבר עליך אל השר. השיב שמעון לא היה שום קנין. ופסק הרב שחייב ליתן לו כפועל שאין צריך קנין”.
אולם, אם מדובר בעצות שלא רגילים ליטול עליהם שכר אז רק אם היה הסכם כתוב יהיה חיוב כספי [חושן משפט סימן קכ”ט סעיף כ”ב].

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 1045 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *