וילה סמוך לבית

שאלה:

לאחרונה נמכרה הקרקע ליד הבית שלי, הקונה מתכנן לבנות שם וילה בת של שלוש קומות, האם לפי ההלכה ישנם מגבלות המוטלות עליו?

תשובה:

ישנו מושג שנקרא “הזק ראיה”, אסור לפגוע בפרטיות האדם, ולכן אסור לבנות מעל החצר של חבירו באופן שניתן להסתכל פנימה. ישנו חיוב הרחקה בין שני מבנים כך שלא תהיה אפשרות להסתכל זה לביתו של זה. חיוב ההרחקה הוא כשני מטר לכול צד [שולחן ערוך חושן משפט סימן קנ”ד].
לכן, המבנה החדש יהיה מתוכנן באופן כזה שלא יהיה חלון מול חלון של חבירו. מודדים מהקצה של החלון של השכן את המרחק ומשם יתחיל החלון החדש. באותה מידה צריך לדאוג שפתח הבית החדש לא יהיה מכוון כנגד הפתח הישן. לעניין החצר תלוי האם היא אכן משמשת לדברים פרטיים כגון פינת ישיבה וכדומה, שאז צריך לדאוג שתהיה מחיצה.
כאשר השכן החדש יבנה את ביתן הרי הדבר יפגע בכמות האור הנכנסת מהחלון וכן ישנה פגיעה בנוף. אולם, אין כאן טענות שיכולות לעכב את הבניה, הסיבה היא שכאשר השכן הראשון הקים את ביתו הוא ידע שיש מגרש המיועד לבניה סמוך אליו.

שגיאה במסד הנתונים של וורדפרס: [Table './laam/wpy_comments' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wpy_comments.comment_ID FROM wpy_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 1001 AND comment_parent = 0 AND comment_type != 'order_note' AND comment_type != 'webhook_delivery' ORDER BY wpy_comments.comment_date_gmt ASC, wpy_comments.comment_ID ASC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *