פסילת בחירות של הליך לא תקין- nrg מעריב

nrg מעריב

 פסק הלכה: אין לקיים בחירות חוזרות בבית שמש

פורום ‘חותם’ פוסק כי “במקרה של זיופי קולות לא מקיימים בחירות חוזרות, אלא מבטלים את מקום הצבעה בלבד”. בנוסף מדגישים כי “במידה וועדת הבחירות תחליט לבטל את הבחירות, הרי שגם אם כמות הזיופים לא השפיעה התוצאות, להחלטתה ישנו תוקף הלכתי וחובה לקבל אותה”

בשבועות האחרונים עוסקים רבות תושבי בית שמש בנושא זיופים במערכת הבחירות המקומית שבה ניצח מועמד ש”ס משה אבוטבול את המועמד החילוני אלי כהן בכ-900 קולות. המשטרה בודקות חשדות למאות פתקים פסולים וכ-200 תעודות זהות מזויפות.

לפיכך, בדק “פורום חותם” המאגד את מכוני התורה הדתיים האם יש צורך לשוב ולקיים בחירות חדשות, כאשר ישנן ראיות לזיוף תוצאות בחירות או לזיוף מסמכים שאפשרו הצבעה שלא כדין וכאשר ישנו חשש כי הדבר ישפיע על הליך הבחירות כולו.

מכון “משפט לעם” בראשות הרב אריאל בראלי מבית “פורום חותם” שבדק את הנושא על פי “דעת תורה” מדגיש כי “גם במידה ואכן נמצאו זיופים בקלפי מסוימת אין מקום לקיום בחירות חדשות ובמקרה שנמצאו זיופים בקלפי מסוימת, הרי שיש לבטל את התוצאות באותו מקום ההצבעה בלבד”. בנוסף, מדגיש הרב בראלי כי “אסור בתכלית להטות את תוצאות הבחירות אף למי שמשוכנע שיש בכך תועלת רוחנית ובמידה וועדת הבחירות החליטה לפסול את כל הבחירות, הדבר מחייב לפי ההלכה”.

הרב בראלי מציין כי ישנו עניין גדול להשתתף ולהשפיע על בחירת מנהיגים במדינת ישראל. לדבריו, “השיקול היחיד שאמור להדריך את הבוחר הוא טובת הציבור, ובלשון חכמים: ‘שכל אחד יאמר דעתו לשם שמים ולתקנת העיר וילכו אחר הרוב הן לברור ראשים (מנהיגים), הן להעמיד חזנים, הן לתקן כיס של צדקה והן למנות גבאים’. וכך כתב הרב חיים דוד הלוי : ‘כל חברי האסיפה הבוחרת ידעו שמצפונם חייב להיות נקי וטהור בשעה שיתיחדו עם עצמם בתוך הקלפי… כי התעמולה וההסברה הם לגיטימיים בהחלט, במידה ובאים לשכנע את הבוחר בתום ויושר, ובוחר ששוכנע באמת ובתמים בדברי ההסברה והתעמולה, רשאי הוא להצביע כן'”.

הרב בראלי מסכם כי: “בדיקת המידע בנוגע לזיוף בבחירות חייבת להיבדק בכלים משפטיים, החל מעדים שאינם נוגעים בדבר, וכלה בראיות נסיבתיות שיוצרות אומדנה ברורה (תשובת הרא”ש). כאמור, במידה והתברר על קלפי מסוימת שהיה בה שם שימוש בתעודות מזויפות, אזי הקלפי באותו מקום פסולה ואין להסתמך עליה. במצב זה על ועדת הבחירות לבדוק מה היא מידת ההשפעה של הקלפי הזו ביחס למספר הקולות הכשרים באותו מקום. בנוסף, לוועדת הבחירות יש על פי חוק יכולת לבטל את הבחירות במקרה של זיופים, גם אם היקף הזיופים לא היה משפיע על התוצאה הכללית, ואז להחלטתה לבטל את הבחירות ישנו תוקף הלכתי”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *